You are currently viewing Broszka jako ciekawy dodatek do stroju

Broszka jako ciekawy dodatek do stroju

Ludzkość od tysiącleci uwielbia nosić różnego rodzaju biżuterię, która nie tylko służy podkreślaniu urody, ale też stanowi o pozycji społecznej i statusie majątkowym osoby, które ją nosi. Jednym z najpopularniejszych typów biżuterii są różnego rodzaju brosze i broszki, które do dziś mają wielu zwolenników i zwolenniczek.

Broszki od starożytności po współczesność

eleganckie broszkiWspółcześnie jedną z najciekawszych i najbardziej znanych kolekcji broszek posiada królowa Wielkiej Brytanii. Ma ona setki brosz, zarówno współczesnych, jak i tych odziedziczonych np. po królowej Wiktorii. Okazała kolekcja pozwala jej na dobranie odpowiedniej broszy na właściwie każdą okazję, a nawet na subtelnie wyrażenie poglądów, o których z różnych względów nie wypada jej mówić na głos. Drobiazg jak broszka znana jako „love knot”, w której władczyni pokazała się na ślubie wnuka, pozwolił bez trudu zgadnąć, co myśli o tym związku. Zwykle jednak broszki, które nosimy nie posiadają ukrytego znaczenia. Obecnie służą nam przede wszystkim jako ozdoba, jednak historycznie były też ważnym elementem służącym do spinania części stroju, jak np. fibula, znana w starożytnym Rzymie, Grecji, a w Europie na terenie Skandynawii czy Rusi. Innym typem brosz, który spinał części ubrania były brosze żółwiowe, noszone przez skandynawskie kobiety do sukni fartuchowej. Takie eleganckie broszki, wykonane najczęściej z brązu, czasem ozdabianego srebrem, są jedną z najbardziej charakterystycznych dla nich ozdób.

Obecnie kupno broszki, zarówno ze sztucznych materiałów, jak i takiej wykonanej z metali szlachetnych i ozdobionych drogimi kamieniami czy np. kameą, jest całkiem proste. Jeśli jesteśmy fanami historii bądź odtwórcami, to możemy pokusić się o zakup eleganckiej broszki wzorowanej na różnych znaleziskach.