You are currently viewing Cegły do ścian ozdobnych

Cegły do ścian ozdobnych

Rozbiórka starych zabudowań była wymagana w bardzo wielu miejscach, zwłaszcza na południu kraju, gdzie zdarzały się całe osady opuszczone z powodu możliwości powstania szkód górniczych. Stare domy wyburzano a teren zagospodarowywano na nowo, choć pozostałości po domach często nadawały się do ponownego użytku.

Ozdobne ściany z cegieł

stare cegłyNajbardziej poszukiwanym materiałem porozbiórkowym były kafelki z pieców kaflowych, choć w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszyły się również cegły. Stare cegły pochodzące z odzysku mogły po oczyszczeniu służyć do tworzenia płytek, używanych później do dekoracji wnętrz, zarówno pojedynczych ścian, jak i całych pokoi, wyglądających niczym budowle surowe, nie posiadające żadnego wykończenia. Tego rodzaju dekoracje pojawiały się równie często w prywatnych domach jak i w różnego rodzaju obiektach gastronomicznych, silnie stylizujących wnętrza. Bardzo wiele popularnych barów czy restauracji posiadało ściany wykonane właśnie ze starych cegieł, odzyskanych z wyburzanych budynków, a używanych do stworzenia wnętrza przypominającego piwnice czy wręcz lochy, w zależności od stylistyki jaką właściciele chcieli utrzymać. Taka dekoracja nie należała do szczególnie kosztownych, a same cegły można było dostać po bardzo niskich cenach, biorąc pod uwagę iż były one materiałem odzyskanym i odrestaurowanym.

Szczególnie poszukiwane były cegły posiadające naturalnie powstające szczerby i uszkodzenia, gdyż wyglądały one najbardziej imponująco po stworzeniu wybranej dekoracji, aczkolwiek wiele osób preferowało cegły w jak najlepszym stanie. Wiele firm zajmowało się właśnie wykonywaniem ozdób z takich cegieł, aczkolwiek można było je również często kupić w firmach które przeprowadzały rozbiórki budynków.