Charakterystyka siatek sportowych

W wielu miastach jak i mniejszych miejscowościach coraz częściej spotykane są boiska ze sztuczną murawą. Rozgrywane są na nich różnego rodzaju zawody sportowe. W calu zapewnienia wszystkim użytkownikom bezpieczeństwa wszystkie elementy boiska muszą posiadać odpowiednie atesty. Dzięki temu wszystkiemu boiska są przede wszystkim bezpieczne, ale też i wytrzymalsze.

Siatka sportowa do bramek

siatki sportowe do piłki nożnejSiatki w bramkach do piłki nożnej są najbardziej narażonym elementem na zniszczenia na całym boisku. Ciągłe uderzanie w siatki piłką z duża siła może doprowadzić do rozerwania. Piłka kopnięta przez dorosłego piłkarza rozpędza się do stu kilometrów na godzinę, taka siła może rozerwać siatkę, więc siatki sportowe do piłki nożnej muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Materiał, z którego wykonana jest siatka, posiada bardzo mały współczynnik absorpcji wody, dzięki temu jej wytrzymałość jest jeszcze większa. Materiał, który kilka razy nasiąknie wodą, a następnie wyschnie, bardzo się osłabia. Poszczególne włókna kolejno pękają, aż do rozerwania siatki, którą następnie trzeba wymienić. Podwójne wiązania na każdym oczku zapobiegają przesuwaniu się sznurków po każdym uderzeniu. Materiał do produkcji siatek powinien być tak dobrany, by nie wcinał się w piłkę w czasie, gdy ta uderza w piłkochwyt. Odpowiednia dbałość o siatki wydłuża ich żywotność. Podstawową procedurą w dbałości o siatki jest ich zdejmowanie na okres zimowy, a najlepiej jest zdejmować w czasie gdy nie są one używane, a rozwieszać na każdy mecz. Jednak na boiskach miejskich, ogólnodostępnych ciężko jest określić, kiedy zdjąć, a kiedy zawiesić siatkę więc wiszą one przez cały czas oprócz zimy.

Atestowane siatki do piłki nożnej to koszt od trzystu do pięciuset złotych w zależności od wielkości bramki. Siatkę możemy kupić na wymiar lub na metry. Lepiej wybrać tę pierwszą opcję, ponieważ w ten sposób razem z siatką otrzymamy odpowiednie mocowania zapewniające odpowiedni naciąg siatki. Odpowiednie naprężenie oddziałuje w bezpośredni sposób na żywotność.