You are currently viewing Chwytak podciśnieniowy w transporcie wewnętrznym

Chwytak podciśnieniowy w transporcie wewnętrznym

Przemysłowy manipulator wykorzystywany w transporcie wewnętrznym między innymi w magazynach i liniach produkcyjnych jest dynamicznym narzędziem, które pozwala na bezproblemowe przemieszczenie ładunku pomiędzy dwoma docelowymi miejscami. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. Po jej włączeniu pompa próżniowa generuje podciśnienie, które pozwala na bezpieczne utrzymanie podnoszonego towaru, umożliwiając tym samym przeniesienie go w odpowiednie miejsce.

Podciśnieniowe chwytanie przenoszonych przedmiotów

manipulatory podciśnienioweZasada podnoszenia oparta jest na wyporze przedmiotu przez ciśnienie atmosferyczne. Podstawą działania urządzenia są trzy elementy: przyssawka, rura podnosząca oraz pompa próżniowa. Przyssawka, przysysa się do przedmiotu, przez co powstaje zamknięty układ pneumatyczny. Istotny jest tu odpowiedni dobór samej ssawki, jak i jej powierzchni w zależności od wielkości przedmiotu, jak również sposobu przenoszenia. Przemysłowe manipulatory podciśnieniowe wyróżnia przede wszystkim fakt, iż umożliwiają one płynny i precyzyjny ruch przenoszonych elementów. Cechuje je także łatwość instalacji oraz różnorodność sposobów mocowania pozwalających na dostosowanie do istniejących warunków. Ich praca możliwa jest dzięki zastosowaniu podciśnienia generowanego przez pompę próżniową. Manipulatory podciśnieniowe mogą być podwieszane na żurawikach lub suwnicach zapewniając najbardziej optymalną ergonomię stanowiska pracy. Kluczowym elementem tego rodzaju manipulatorów są suche pompy próżniowe.

Podsumowując, przemysłowe manipulatory podciśnieniowe to urządzenia, do których zadań należy podnoszenie, przemieszczanie, obracanie oraz pozycjonowanie ciężkich, nieporęcznych czy dużych gabarytowo ładunków. Manipulator podciśnieniowy jest rozwiązaniem zapewniającym optymalizację pracy w zakładach produkcyjnych, firmach logistycznych oraz na magazynach.