Ekologiczne opakowanie z kartonu

Głównie w branży handlowej stosowane są różnego rodzaju opakowanie i pojemniki, w których sprzedawana jest żywność, kosmetyki, czy nawet obuwie. Poza opakowaniami z tworzywa PET i worków foliowych, stosowana jest tektura i materiały pochodzące z recyklingu makulatury.

Jak są wykorzystywane opakowania z kartonu?

Opakowania KartonoweTorebka foliowa raz wytworzona pozostaje na naszej planecie przez setki lat, natomiast ta wykonana z kartonu, rozłoży się w ciągu paru lat, a na dodatek może zostać ponownie wykorzystana. Recykling w dzisiejszych czasach przeżywa prawdziwy renesans, ponieważ powstaje bardzo dużo produktów wytworzonych z makulatury i są to między innymi opakowania kartonowe. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w naszej gospodarce i są tanie w produkcji. Od bardzo dawna kremy są pakowane w takie opakowania, czy leki sprzedawane w aptekach. Małe kartoniki są sklejane z jednego kawałka tektury, albo z kilku mniejszych. Opakowania mogą być wyposażone w oddzielne pokrywy, które wyglądają bardzo estetycznie. Kartonowe opakowania są też stosowane w przeprowadzkach, kiedy potrzebujemy dużo, tanich i lekkich pojemników, do których spakujemy swoje rzeczy. Także rynek upominków zaczął oferować swoim klientom małe, eleganckie pudełeczka wykonane z kartonu, do których są pakowane przeróżne prezenty w każdym rozmiarze. Mogą one być dodatkowo oklejone kolorowym papierem i przewiązane wstążką. Tektura doskonale zabezpiecza sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem, dlatego też jest sprzedawany w takich opakowaniach.

Tani koszt wytworzenia kartonowego opakowania sprawia, że jest bardzo powszechnie stosowane przez producentów i sprzedawców. Tektura może mieć różną gramaturę w zależności od przeznaczenia. Do ciężkich przedmiotów są stosowane wielowarstwowe, a do lekkich jednowarstwowe.