You are currently viewing Firmy rekrutują pracowników ze wschodu

Firmy rekrutują pracowników ze wschodu

Od jakiegoś czasu w Polsce brakuje pracowników sezonowych. Coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę z nadzieją na większe zarobki. Powoduje to tworzenie się deficytu na tym rynku w naszym kraju. Coraz częściej firmy decydują się na zatrudnienie pracowników ze wschodu.

Coraz więcej pracowników rekrutujemy ze wschodu

rekrutacja pracowników ze wschoduNasi wschodni sąsiedzi, Ukraińcy i Białorusini, już od jakiegoś czasu chętnie przyjeżdżają do naszego kraju. Mogą tu zarobić więcej pieniędzy niż u siebie. Średnia pensja na Ukrainie wynosi przeliczeniu na złotówki około 700 – 800 zł. Szukają tu też bezpiecznej przystani po przeżyciach wojennych. Rekrutacja pracowników ze wschodu jest coraz częstszym zajęciem wielu agencji pracy. Oferują one opiekę rosyjskojęzycznego doradcy przez cały okres współpracy, od ogłoszenia o pracę, poprzez okres zatrudnienia, aż do powrotu do kraju. Coraz częściej w naszym kraju widujemy też pracowników z Indii i Nepalu. Przyjeżdżają z bardzo daleka, by poprawić warunki życiowe swoje i swojej rodziny. Najczęściej osoby ze wschodu pracują jako pracownicy fizyczni lub sezonowi. Zdarza się też, że zatrudniają ich jako kucharzy restauracje orientalne. Dobrym przykładem jest nawet moje miasto. Niedawno powstała restauracja z kuchnią indyjską. Właściciel jest Polakiem, ale cały personel to hindusi. Atmosfera tam jest niepowtarzalna. I te smaki! Niebo w gębie. Ale wracając do tematu – dla osób ze wschodu nasz kraj oferuje możliwość zarobienia większej ilości pieniędzy i czasem także zdobycia kwalifikacji i wykształcenie.

Niektórzy decydują się na pozostanie w Polsce, idą na studia i potem szukają pracy jako specjaliści.. Praca dla specjalistów też zawsze się znajdzie w naszym kraju. Zdarza się, że to właśnie oni są rekrutowani na wschodzie. Ludzie wykształceni na Ukrainie, nie mogący znaleźć tam pracy, przyjeżdżają do Polski.