You are currently viewing Funkcjonalne lampy do wnętrz mieszkalnych

Funkcjonalne lampy do wnętrz mieszkalnych

Wiele osób nie wyobraża sobie wprost salonu czy sypialni bez odpowiednio dobranych lamp. Oświetlenie odgrywa w każdym wnętrzu ogromną rolę. Wpływa na wygląd takiego pomieszczenia, na jego styl, wielkość, a nawet na samopoczucie jego użytkowników.

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania?

lampy podłogoweOświetlenie, a zatem różnego rodzaju lampy i punkty świetlne, pełni bardzo ważną funkcję praktyczną, która wydaje się zresztą najważniejsza. Do każdego wnętrza należy odpowiednio je dobrać. W kuchni i łazience konieczne jest świtało jasne, które dokładnie oświetli pożądane miejsca i ułatwi wykonywanie codziennych czynności. W sypialni takie mocne oświetlenie już nie jest potrzebne. To stawia się raczej na oświetlenie bardziej nastrojowe. W pokoju dziennym bywa już różnie. Przydaje się w nim oświetlenie centralne, które obejmuje całe pomieszczenie. Wiele osób stawia jednak również na oświetlenie punktowe. Ważną rolę mogą zatem odgrywać kinkiety lub lampy podłogowe. Zwłaszcza te drugie mogą się przydać w każdym salonie. Taką lampę stawia się czasem przy kanapie lub fotelu. Wtedy oświetla ona wybrane miejsce. To sprawdza się, gdy czytamy książkę lub po prostu chcemy stworzyć przyjemny nastrój. Oświetlenie może także wpływać na optyczną wielkość i kształt pomieszczenia. Lampy podłogowe ze światłem skierowanym ku górze optycznie powiększą wnętrze. Będzie się ono wydawało wyższe. Jeśli natomiast pokój jest mały i ciasny, warto postawić na lampki i światła w okolicach luster, w których będą się pięknie odbijać.

Odpowiednio dobrane oświetlenie może zupełnie odmienić wygląd każdego pomieszczenia. Dotyczy to właściwie każdego miejsca w domu. Różnego rodzaju lampy i kinkiety należy jednak również dopasować do stylu, w jakim zaaranżowane zostało wybrane wnętrze.