You are currently viewing Funkcjonalne linki zmiany biegów

Funkcjonalne linki zmiany biegów

 

Praktycznie każdy zna działanie dzisiejszych pojazdów mechanicznych. Większość z nich w naszym kraju działa na zasadzie wykorzystania manualnej skrzyni biegów, co jest rozwiązaniem bardzo popularnym. Wymaga ono od kierowcy używania drążka zmiany biegów i daje zdecydowanie większą kontrolę nad poruszającym się pojazdem i jego spalaniem.

Zastosowanie odpowiedniej linki do zmiany biegów

linki zmiany biegówJa zajmuje się głównie tuningowaniem aut sportowych. Do tego celu muszę znać się na wielu kwestiach, które usprawniają mechanicznie pojazdy wszelkiego typu. Odpowiedni system zmiany biegów ogromnie wpływa na ogólne osiągi pojazdu. W dużej mierze może wpłynąć na jego przyśpieszenie oraz spalanie paliwa. Przede wszystkim należy wykorzystać w nim właściwe linki zmiany biegów, które będą odpowiednio silnie naprężone. Gwarantuje to bardzo szybki czas reakcji, który często może różnić się nawet w sekundach od standardowej, firmowej skrzyni biegów. Właściwe naprężenie jest tutaj kluczowe, nie może być ono ani zbyt mocne ani zbyt słabe. Zbyt silne naprężenie linki może spowodować jej przedwczesne zużycie lub nawet zerwanie, z kolei zbyt słabe może opóźnić czas reakcji na zmianę biegów. Dlatego też montaż linki jest tak niezwykle precyzyjnym zajęciem, które wymaga tony wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Nie ma ogólnie ustalonych zasad co do siły jej naprężenia. Wszystko wykonywane jest na zasadzie prób i błędów, aż uzyska się satysfakcjonujący efekt dający najlepsze osiągi przy aktualnie zastosowanym rozwiązaniu.

Montaż linek zmiany biegów to bardzo pracochłonne i wymagające zajęcie. Dlatego też zawsze wykonuje je z ogromną dbałością i precyzją. Właściwie skalibrowana skrzynia biegów daje ogromny komfort kierowcy i znacznie wpływa na osiągi pojazdu. Dlatego też wiele osób decyduje się na profesjonalny montaż linek, które będą lepiej zainstalowane, niż fabrycznie.