You are currently viewing Jak projektuje się stalową halę

Jak projektuje się stalową halę

 

Jako dziecko zawsze myślałem, że projektowanie i budowanie to łatwizna. Wystarczy przecież narysować budynek na kartce, zaznaczyć którędy będzie szła woda, a gdzie będą biegły kable, po czym wybudować zgodnie z rysunkiem. Rzeczywistość jest jednak nieco inna.

Problemy związane z projektowaniem stalowych hal

hale stalowe projektyPraca projektanta to naprawdę ciężki psychicznie i intelektualnie kawałek chleba. Trzeba pamiętać o bardzo wielu rzeczach, które ciężko jest sobie od tak sprawdzić w dowolnym momencie. Przede wszystkim projektując halę trzeba mieć na uwadze fakt, że będą w niej przebywali ludzie. Wymaga to od projektanta znajomości różnego rodzaju przepisów bezpieczeństwa, których nie można zignorować pod żadnym względem. Hala musi być jednak nie tylko bezpieczna, ale również maksymalnie duża. Nie można pozwolić sobie na jakąkolwiek stratę miejsca – to bardzo ważne w przypadku magazynów czy miejsc, w których będzie się handlowało. Praktycznie każdy metr kwadratowy ma w tym przypadku znaczenie. Dodatkowo trzeba uwzględnić też toalety, wyjścia bezpieczeństwa, oznakowanie tego wszystkiego, oraz zaplanować to tak, by w razie co dało się szybko opuścić budynek. Dlatego właśnie gdy w grę wchodzą hale stalowe projekty są bardzo szczegółowo rozpisywane. Nie jest to garaż czy szopa na narzędzia. Zapomnienie o jakichkolwiek przepisach dotyczących bezpieczeństwa może mieć bardzo negatywne konsekwencje, z których grzywny i konieczność przebudowy hali może okazać się najmniej bolesna. Dlatego projektanci bardzo przykładają się do swojej pracy.

Ważne jest by po prostu pamiętać o tym, że będzie to miejsce, które w przyszłości będzie wypełnione ludźmi. Trzeba pomyśleć o tym, czego oni jako użytkownicy hali będą potrzebować, a także pomyśleć za nich o tym, jakie środki bezpieczeństwa trzeba będzie zastosować.