You are currently viewing Jak wybrać paletę transportową?

Jak wybrać paletę transportową?

 

Palety to często stosowane rozwiązanie podczas transportu wszelkiego rodzaju materiałów. Są dostosowane do przewożenia przez wózki widłowe i najczęściej przybierają formę drewnianej, płaskiej konstrukcji, na której w odpowiedni sposób układa się towary. Jednak drewno to nie jedyny materiał, z którego można wyprodukować paletę.

Rodzaje palet transportowych

palety jednorazowePalety służące pośrednio do transportowania wszelkiego rodzaju towarów to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przemieścić za jednym razem zdecydowanie więcej materiału, niż miałoby to miejsce podczas przewożenia każdego z osobna. Wydawać by się mogło, że wszystkie palety są takie same, bowiem mają standaryzowane wymiary i nic szczególnego nie wyróżnia poszczególnych egzemplarzy, to jednak różnica takie istnieją. W Europie najczęściej spotykany rozmiar palet to 800 x 1200 mm, choć na specjalne zamówienie produkowane są palety o bardziej zróżnicowanych wymiarach. Aby dany producent mógł wytwarzać palety EURO, musi posiadać odpowiednią licencję. Europalety są produktami posiadającymi atesty, których produkcje i naprawę regulują stosowne przepisy. Naprawianą paletę można rozpoznać po specjalnym gwoździu, zawierającym oznaczenie firmy, która posiadała uprawniająca do tego licencję. Jeśli takiej licencji nie było, wówczas palety traci miano EURO i uznawane są za zwykłe palety jednorazowe. Kolejne różnice dotyczą materiały, z którego został wykonany model palet. Nadal najpopularniejsze jest drewno, jednak na rynek wchodzą również palety wykonane z plastiku. Najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych z recyklingu palety plastikowe cechuje większa trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne.

Transport byłby zdecydowanie bardziej skomplikowany bez możliwości korzystania z palet. Aby powszechnie móc je stosować, ich wymiary są najczęściej standaryzowane. Różnice dotyczą materiału wykonania oraz posiadania atestów przez producenta, produkującego europalety.