Hazard bywa bardzo wciągający. Gdy raz uda nam się coś wygrać, cały czas liczymy już na wygraną. Jednak tak zazwyczaj nie jest. Jedna wygrana przypada na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt porażek. Jednak chęć odegrania się bywa tak ogromna, że pochłania nas bez reszty.
Hazard – czy można sobie z nim poradzić?
Z czasem chęć odegrania się przeradza się w uzależnienie. Nie potrafimy już nad tym zapanować i nasze myśli krążą tylko wokół tego, by znów pójść do kasyna. Hazard to jednak nie tylko karty. To zakładanie się o wszystko. Stawianie zakładów na wygrane mecze, zakładanie się z rodziną podczas gry w planszówki. Na początku zawsze przyjmuje on niewinną formę. Jeśli jednak ta niewinna forma zawładnie naszym umysłem, wówczas bardzo ciężko zahamować ten proces. Obecnie jednak mamy wiele ośrodków, w których takim osobom się pomaga. Uzależnienie od hazardu bowiem można wyleczyć, ale taka osoba musi zostać odseparowana od swojego uzależnienia. Dlatego są to ośrodki zamknięte, w których taka osoba musi przebywać wyznaczoną ilość czasu. Są tam również przeprowadzane specjalistyczne terapie. Proponowana jest przykładowo terapia uzależnień od hazardu w Małopolsce. Jednak w każdym większym mieście na taką terapię można pójść. Czasem same sesje terapeutyczne pomagają takiej osobie wyjść z uzależnienia. W większości przypadków jednak konieczny jest pobyt w ośrodku, gdzie taka terapia jest kontynuowana. Hazardzista natomiast stopniowo jest uczony o szkodliwości swojego uzależnienia.
Hazard to uzależnienie, które potrafi niszczyć rodziny. Hazardzista bowiem jest w stanie zastawić wszystko, by mieć ostatnią okazję do odegrania się. Dlatego takim osobom trzeba pomagać, nim wpadną w poważne problemy finansowe. Terapia może w takich przypadkach naprawdę zdziałać cuda.