You are currently viewing Jak zabezpieczyć tal przed ogniem?

Jak zabezpieczyć tal przed ogniem?

Aktualnie wiele elementów w budynkach wykonywanych jest przy pomocy elementów stalowych. Produkcja stali oraz jej zużycie w ostatnich latach bardzo wzrosło. Oznacza to, że stal jest coraz częściej używana i w pewien sposób wypiera wszystkie inne materiały budowlane.

Konstrukcje stalowe – jak chronić?

zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychStal i elementy metalowe w nowoczesnym budownictwie widoczne są praktycznie wszędzie. Nowoczesne budownictwo chętnie wykorzystuje stal jako element dekoracyjny. Stal stała się materiałem pożądanym przez wielu architektów. Ceniona jest również w budownictwie przemysłowym gdzie konstrukcje stalowe zastępują tradycyjne wznoszone budynki. Budynki, a w szczególności hale o wiele szybciej powstają gdy wykonywane są na bazie konstrukcji stalowych. Jednak źle zabezpieczone metale nie są odporne na warunki atmosferyczne i szybko korodują osłabiając całe konstrukcje. Szczególnie niebezpieczna jest wysoka temperatura. Dlatego podczas budowania hal należy koniecznie wykonać zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych. Wyróżniamy kilka sposobów na to jak można zabezpieczyć stal przed wysokimi temperaturami. Jedną z najbardziej efektywnych i przy tym najtańszych metod jest malowanie stali specjalistycznymi farbami, które chronią materiał przed wniknięciem w jego strukturę wysokiej temperatury. Farba pod wpływem ciepła rozszerza się tworząc powłokę zabezpieczającą. Dzięki temu jest w stanie ochronić metal przed niszczycielskim ogniem. Zatem niezwykle ważne jest zabezpieczanie każdego elementu tak aby nie stracił swojej twardości i odporności.

Ochrona przeciwpożarowa jest bardzo szerokim tematem i określa naprawdę wiele czynności. Z racji coraz większego zużycia stali do wznoszenia budynków, powstała potrzeba dodatkowego zabezpieczania tego materiału przed, chociażby ogniem.