You are currently viewing Kim naprawdę jest psycholog?

Kim naprawdę jest psycholog?

Dla wielu osób gabinet psychologa jest pierwszym miejsce, do którego udają się w celu poszukiwania pomocy psychologicznej. Jest to bardzo dobry pomysł. Psycholog to osoba niezależna, z innego od naszego środowiska, o postawie nieoceniającej, a jedynie diagnozującej. Istnieje duża grupa osób krytykujących tego typu postawę, których argumentację można sprowadzić do głoszenia konieczności rozwiązywania problemów osobistych wśród jakiejś grupy społecznej: rodziny , znajomych lub z udziałem otoczenia z pracy.

Szczerość osoby niezależnej – psychologa

gabinet psychologa - gorzówWiększość największych osób w naszej historii korzystało z odpłatnych usług doradczych, gdzie jedynym zadaniem tego typu osób było odpłatne głoszenie swojego zdania na temat zlecającego. Korzystanie z usług psychologicznych nie jest w wielu krajów tematem tabu. Wydaje się być jeszcze to tematem tabu w Polsce. Wynika to w dużej mierze z niedoinformowania na temat tego, czym psycholog tak naprawdę się zajmuje. Dla wielu osób psycholog jest osobą, do której trafiają ludzie niezrównoważeni psychicznie, toteż każdy, kto trafia do psychologa jest wg. tej metodyki kwalifikowany jako osoba niezrównoważona psychicznie. Tymczasem, do psychologa trafiają zwykli ludzie ze zwykłymi problemami, którzy chcą niezależnej porady w kwestiach relacji międzyludzkich, funkcjonowania w społeczeństwie, nałogów, doradztwa w zakresie życia zawodowego, wyjaśnienia mechanizmów psychicznych dziecka, a nawet porady w kwestiach biznesowych Gabinet psychologa – Gorzów to dobre miejsce na znalezienie wartościowego specjalisty – jest miejscem komfortowej i dyskretnej rozmowy o nurtujących nas pytaniach.

Demonizowanie obrazu psychologa jest w polskim życiu publicznym eksplikowane za pomocą słów typu: do psychologów chodzą tylko ludzie X. Tymczasem jest to oczywista nieprawda. Do psychologa chodzą różni ludzie, w przeważającej części zwyczajni, którzy cenią sobie możliwość porozmawiania o codziennych problemach z życia osobistego.