You are currently viewing Kotły żeliwne i ich wykorzystanie

Kotły żeliwne i ich wykorzystanie

 

Każda domowa instalacja centralnego ogrzewania wymaga zakupienia odpowiedniego kotła grzewczego, który będzie służył latami. Dla swojej wygody wybiera się takie, które są łatwe w obsłudze, wydajne oraz były bardzo dobrym źródłem ciepła. Wymienione cechy posiadają między innymi kotły żeliwne, które są najbardziej popularne wśród urządzeń ogrzewających pomieszczenia.

Instalacja centralnego ogrzewania przy użyciu kotła żeliwnego

kotły żeliwneDo spalania stałych paliw (drewno, koks, węgiel), gazowych (gaz ziemny oraz płynny), czy olejowych (olej opałowy) wykorzystuje się kocioł centralnego ogrzewania. Ze względu na materiał wykonania kotłów wyróżnia się żeliwne i stalowe. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości te pierwsze czyli kotły żeliwne są dużo częściej spotykane w domowych kotłowniach. Producenci chcąc zaoferować najlepszy sposób pozyskania źródła ciepła wprowadzają wiele rozwiązań ułatwiających pracę z urządzeniem. Są to między innymi różnego rodzaju podajniki w tym także automatyczne, specjalne wentylatory mające za zadanie wdmuchiwać powietrze wprost do paleniska czy dedykowane do kotłów żeliwnych sterowniki używane do nawigowania wentylatorów oraz podajników. Kotły żeliwne mogą być także wyposażone w miarkowniki, które służą do regulowania ciągu powietrza przedostającego się do paleniska. Odpowiednia ilość powietrza, która może się zmieniać poprzez często otwieranie i zamykanie kotła jest istotna do poprawnego działania urządzenia.

Dawnej częściej do ogrzewania stosowano piece lecz obecnie kotły je zastępują. Urządzenia grzewcze takie jak kotły różnią się od pieców sposobem zarządzania wygenerowanym ciepłem. Piece oddają ciepło do otoczenia natomiast kotły żeliwne mają możliwość przenoszenia wytworzonego ciepła w inne miejsce, na przykład do grzejnika gdzie zostaje ono odpowiednio wykorzystywane.