You are currently viewing Najbardziej powszechne wady wzroku

Najbardziej powszechne wady wzroku

Każdy kto zauważa u siebie problemy ze wzrokiem, powinien jak najszybciej udać się do gabinetu okulistycznego. Okulista to specjalista, który zajmuje się właśnie narządem wzroku. W gabinecie okulistycznym znajdują się profesjonalne urządzenia, dzięki którym można bardzo dokładnie zbadać wzrok.

Korygowanie krótkowzroczności i dalekowzroczności

okulista bydgoszczBadaniu podlegają także struktury, które budują oko. Wśród nich znajdują się takie elementy jak: spojówka, rogówka, twardówka, tęczówka, ciało szkliste i znacznie więcej. Najczęściej u okulisty pojawiają się pacjenci, którzy zauważyli, że źle widzą z bliska lub z daleka. Przyczyna tych zaburzeń jest bardzo prosta: wada wzroku. Do najczęściej diagnozowanych wad wzroku na całym świecie należą oczywiście krótkowzroczność i dalekowzroczność. Są to wady, które można w łatwy sposób korygować. Dobry okulista bydgoszcz zbada wzrok, a następnie wypisze receptę na okulary korekcyjne lub zaproponuje soczewki kontaktowe. Krótkowzroczność to wada, która polega na tym, że osoba nie widzi dokładnie tego, co znajduje się w oddali. Z kolei dalekowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu tego, co znajduje się blisko – jest częstsza u osób starszych, które np. oddalają od siebie gazetę czy książkę, by móc cokolwiek przeczytać. Tego typu wady koryguje się okularami korekcyjnymi lub szkłami kontaktowymi. Jeśli chodzi o krótkowzroczność, to stosowane są tutaj moce ujemne. Nazywane są one również dioptriami.

Im większy minus w dioptriach, tym większa wada. W przypadku dalekowzroczności stosowane są moce dodatnie, czyli dioptrie dodatnie. Obecnie badanie wzroku wykonywane jest zarówno techniką komputerową jak i przy użyciu tradycyjnych metod, w których zakłada się po kolei szkła i każde pacjentowi odczytywać literki i cyfry znajdujące się w oddali. Badanie wzroku jest bezbolesne.