You are currently viewing Powtarzająca się kolka

Powtarzająca się kolka

Statystyki mówią, że nawet co piąty noworodek i niemowlak doświadcza bolesnych kolek, które są związane z nierozwiniętym do końca układem pokarmowym. Na ich występowanie może mieć też wpływ dieta mamy karmiącej piersią.

Jak przeciwdziałać kolkom niemowlęcym?

przewlekła kolka u niemowlaka - co robićDzieci rodzą się z rozwiniętymi wszelkimi organami, choć jeszcze nie wszystkie układy są w pełni rozwinięte. Nie bez powodu maluchy przez pierwsze sześć miesięcy życia mogą pić jedynie mleko, które jest całkowicie przez nie trawione. To co je mama, bezpośrednio przenika do pokarmu, zatem może mieć to wpływ na kolki dziecięce. Również zbyt szybkie i łapczywe picie mleka może spowodować ich wystąpienie, zatem jest kilka przyczyn, które warto eliminować. W sprzedaży są dostępne specjalne butelki antykolkowe, które wielu maluchom pomogły, ale są też takie, na które one nie miały wpływu. Jeżeli występuje przewlekła kolka u niemowlaka – co robić na pewno będzie wiedział lekarz pediatra, ale także doświadczeni rodzice, którzy kolki maluchów mają już za sobą. Nie są to łatwe chwile ani dla malucha ani dla rodziców, ponieważ doniosły płacz dziecka nigdy nie jest łatwym doświadczeniem, zwłaszcza jeżeli nie można go łatwo uspokoić. Kolki zawsze pojawiają się po spożytym posiłku, gdyż w jego trakcie dzieci połykają nadmiar powietrza. Jego gromadzenie się w układzie pokarmowym powoduje pojawienie się skurczów, które określane są kolkami. Obecnie jedną z lepszych metod na nie jest delikatny masaż brzuszka, który pozwala rozluźnić mięśnie i ułatwia wydostanie się powietrzu na zewnątrz.

Nie ma na to reguły, które maluchy będą cierpiały z powodu kolek, a które nie. Niektóre maluchy sobie z nimi lepiej radzą, a inne gorzej, dlatego też nie na każdego działa ta sama metoda. Warto próbować różnych i szukać  najlepszej.