You are currently viewing Projektowanie form wtryskowych

Projektowanie form wtryskowych

Projektowanie części z tworzyw sztucznych jest złożonym zadaniem obejmującym wiele czynników. Oprócz kwestii funkcjonalnych i strukturalnych, problemy z przetwarzaniem plastiku odgrywają dużą rolę w projektowaniu formowanych wtryskowo elementów z tworzywa sztucznego. Konieczna jest wiedza, w jaki sposób stopiony plastik wchodzi, wypełnia i chłodzi się w formie.

Jaki materiał do form wtryskowych?

formy wtryskowe kujawsko-pomorskiePrzestrzeganie pewnych podstawowych zasad projektowania części wtryskowych da w wyniku część, która oprócz tego, że jest łatwiejsza w produkcji i montażu, będzie zwykle znacznie mocniejsza w obsłudze. Dzielenie części na podstawowe grupy pomoże w logiczny sposób zbudować część, jednocześnie minimalizując problemy z formowaniem. Można stosować większość polimerów, w tym wszystkie tworzywa termoplastyczne i niektóre elastomery. Istnieją dziesiątki tysięcy różnych materiałów dostępnych do formowania wtryskowego. Dostępne materiały zmieszane ze stopami lub mieszanki wcześniej opracowanych materiałów oznaczają, że projektanci produktu mogą wybierać spośród szerokiej gamy materiałów, aby znaleźć ten, który ma dokładnie pożądane właściwości. Materiały dobierane są w zależności od naprężeń, jakie będą na nie działać i funkcji wymaganych dla końcowej części. Typowe polimery, takie jak nylon, polietylen i polistyren, są tworzywami termoplastycznymi. Formy wtryskowe kujawsko-pomorskie są projektowane indywidualnie do każdego elementu. Z tego powodu ten rodzaj formowania jest opłacalny tylko w przypadku seryjnej produkcji elementu.

Istnieje wiele metod formowania tworzyw sztucznych. W zależności od stopnia skomplikowania elementu oraz wymagań, jakie mu się stawia, wybiera się odpowiednią. Formowanie wtryskowe jest powszechnie stosowaną metodą pozwalającą na uzyskanie elementu o dowolnym, wcześniej zaprojektowanym kształcie.