You are currently viewing Przestrzeń miejska i jej zagospodarowanie

Przestrzeń miejska i jej zagospodarowanie

W dużych miastach coraz bardziej odczuwalny staje się deficyt miejsc gdzie można skorzystać z uroków natury. Nie każdy ma możliwość wyjechać w dowolnym czasie na wieś, żeby pochodzić wśród drzew czy posiedzieć nad stawem. Stąd nie dziwi tendencja do zagospodarowywania przestrzeni miejskiej, jak również prywatnej, w kierunku zapewnienia mieszkańcom miejsc zielonych.

Zieleń w urbanistyce – wykorzystanie membran EPDM

membrany epdmW takich miastach jak Wrocław czy Lublin można spędzić czas w parku niemal w każdej dzielnicy. Poza obfitą zielenią można w nich również usiąść nad oczkiem wodnym lub sztucznym stawem, a dzieci mogą pobawić się na specjalnie dla nich postawionych placach zabaw. Powstawanie takich miejsc jest ważne, ale wymaga gruntownego zaplanowania logistycznego. Poza tym, że trzeba zapanować nad roślinnością, która ma się tam znaleźć, trzeba również zadbać o to aby przedsięwzięcie nie kolidowało z urbanistyką. Szczególnie ważne jest to przy organizacji sztucznych zbiorników wodnych. Zabezpieczenie podłoża to najważniejsza część. Naprzeciw tego problemu wychodzą firmy zajmujące się produkcją specjalnych membran. Obecnie najpopularniejszym materiałem używanym w zbiornikach wodnych są membrany EPDM. Poza bardzo dużą trwałością i nie przepuszczalnością jest nieszkodliwa dla środowiska. Dzięki jej zastosowaniu zyskujemy pewność, że grunt nie podmięknie, a co za tym idzie nie zniszczą się alejki czy pobliskie chodniki. A jeśli zechcemy podejść z dzieckiem do oczka wodnego nie ugrzęźniemy w błocie.

Przestrzenie zielone w mieście to nie tylko jego płuca, ale także wizytówka. Miasta, w których urbanistyka przeplata się z zielenią stają się wyjątkowe tak dla mieszkańców jak i turystów. Dodatkowym atutem jest uspokajający wpływ natury, co dla ludzi żyjących w miastach jest wyjątkowo korzystne. Warto zatem dbać o przestrzeń wspólną z głową, aby cieszyła nas przez długie lata.