You are currently viewing Rodzaje ochrony przeciwpożarowej

Rodzaje ochrony przeciwpożarowej

W kwestii pożaru, nie sam ogień jest najbardziej niebezpiecznym czynnikiem, ale dym i temperatura. Jeśli chodzi o stalowe konstrukcje, głównie ta druga kwestia jest niezwykle, można by rzec, paląca. Oczywiście, ktoś stwierdzi, że przecież stal nie ulega spaleniu i będzie miał rację. Jednak jej konstrukcja jest niezwykle czuła na wysokie temperatury.

Czynne i bierne zabezpieczenia konstrukcji stalowej

zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowejW temperaturze ponad 500 stopni Celsjusza, stal traci połowę swojej wytrzymałości. Z tego też względu przy budowie koniecznym jest, by zadbać o zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej. Generalnie rozróżniane są dwa rodzaje ochrony pożarowej konstrukcji. Pierwszym, jest ochrona czynna, w skład której wchodzą wszelkie czujniki i alarmy, które umożliwiają wykrycie ciepła i dymu, instalacje tryskaczowe, które pomogą nam szybko zapanować nad niewielkim pożarem. W strefach szczególnego zagrożenia pożarem instaluje się również kurtyny wodne, które uniemożliwiają szybkie przedostanie się ognia. Czynną ochroną są też wszelkie systemy zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem pożaru, czyli np. zainstalowanie w budynku drzwi przeciwpożarowych, które pozwolą na odcięcie części budynku, w której wybuchł pożar i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Innymi typami czynnej ochrony przeciwpożarowej są systemy oddymiania i odprowadzania ciepła, czyli wszelkie klapy oddymiające i same systemy sterowania oddymianiem. Drugim rodzajem ochrony, jest ochrona bierna, która w zupełności musi być zaplanowana na etapie konstrukcji budynku. W jej skład wchodzi zastosowanie na konstrukcji ogniochronnej farby pęczniejącej, a także wszelkiego typu obudowy ogniowe, które mogą być wykonane nawet z płyt gipsowo-kartonowych.

W kwestii zabezpieczeń przeciwpożarowych należy bezwarunkowo skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który doradzi nam najlepsze rozwiązania dla naszej konstrukcji, gwarantując nam największe bezpieczeństwo z możliwych w tak nieprzewidzianej okoliczności, jaką jest pożar.