You are currently viewing Rodzaje siłowników stosowanych w automatyce przemysłowej

Rodzaje siłowników stosowanych w automatyce przemysłowej

W układach automatyki przemysłowej wykorzystywany jest szereg elementów, które umożliwiają zachodzenia danego procesu. Zakłady produkcyjne wykorzystują urządzenia, które znane są ludzkości od dłuższego czasu, jednak nikt nie wyobraża sobie wykonywania procesów bez ich zastosowania.

Cenę siłownika określają jego właściwości użytkowe

siłowniki pneumatyczne cenaJednym z takich elementów jest przekaźnik, który umożliwia załączanie obwodów dużej mocy przy pomocy małego prądu co poprawia bezpieczeństwo operatorów maszyn, a także umożliwia budowę obwodów sterowania. Innym elementem umożliwiającym realizację zadań jest siłownik. Element ten umożliwia sterowanie różnego rodzaju klapami czy drzwiami, które posiadają dużą masę. Siłowniki można podzielić na kilka typów do których zaliczyć można między innymi siłowniki mechaniczne, siłowniki hydrauliczne czy siłowniki pneumatyczne. To właśnie te ostatnie cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Siłownik pneumatyczny do swojego działania wykorzystuje sprężone powietrze, które umożliwia wykonywanie pracy i przemieszczanie obiektów o dużej masie. Często spotkać można się z zapytaniami o siłowniki pneumatyczne cena. Otóż należy zaznaczyć, że rozwiązania te cechują się podobnym zakresem cenowym co siłowniki mechaniczne czy hydrauliczne. Wszystko zależy tak na prawdę od aplikacji i parametrów, które musi spełniać dany siłownik. Wytyczne te musi uwzględnić projektant podczas tworzenia projektu instalacji technicznej w zakładzie przemysłowym.

W związku z tym można przyjąć tezę, że cena siłownika zależy od jego docelowych parametrów oraz producenta. Cechy takie jak trwałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz przenoszone obciążenia określają rodzaj siłownika jaki należy zastosować w konkretnej aplikacji. Warto zauważyć, że siłowniki niezależnie od typu są powszechnie stosowane w układach automatyki przemysłowej.