You are currently viewing Rodzaje sygnalizatorów dostępnych na rynku

Rodzaje sygnalizatorów dostępnych na rynku

W zakładach przemysłowych bardzo ważnym aspektem jest odpowiednia komunikacja. Podczas pracy w otoczeniu odbywa się bowiem wiele procesów. Niektórzy operatorzy mają pod kontrolą kilka maszyn w związku z czym konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wiedzy o ich stanie. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia alarmowe, które są w stanie przekazać niezbędną informację poprzez generowany dźwięk lub sygnał optyczny.

Jak wybrać odpowiedni sygnalizator?

sygnalizatoryNa rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które różnią się między sobą funkcjonalnościami. Najczęściej wykorzystywane są sygnalizatory, które generują zarówno dźwięk jak i również sygnał optyczny. Taka konfiguracja jest znana jako sygnalizator akustyczno-optyczny. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Bardzo ważny jest stopień ochrony obudowy przed kurzem czy wodą, który w przypadku zakładów przemysłowych powinien być jak najwyższy. Oprócz tego ważna jest również głośność generowanego dźwięku, a także sama bryła sygnalizatora. W niektórych przypadkach wykorzystywane mogą być bowiem wieże sygnalizacyjne, a w innych konstrukcje bardziej kompaktowe. Wszystko tak naprawdę zależy od danej aplikacji oraz zapotrzebowania. Coraz większą popularnością cieszą się również odmiany głosowe, które oprócz sygnału alarmowego są w stanie również generować komunikat słowny o treści dostosowanej do potrzeb.

Jak widać dostępnych rozwiązań jest całkiem sporo. Przed złożeniem zamówienia warto sprawdzić jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w określonym przypadku. Często podczas większego zapotrzebowania możliwa jest również zmiana części parametrów pod konkretne zastosowanie. Te szczegóły muszą być jednak ustalane bezpośrednio z producentem, który ponosi pełną odpowiedzialność za sprzęt wprowadzany na rynek. Jest to często wybierane rozwiązanie.