You are currently viewing Różne piły do drewna

Różne piły do drewna

Szerokie zastosowanie drewna, wymaga jego wszechstronnej obróbki. Do tego celu służą urządzenia zwane piłami trakowymi lub pilarkami. Z ich pomocą można drewnu nadawać różne kształty, stosownie do końcowego efektu, który zamierzamy uzyskać. Najważniejszym elementem każdej piły jest brzeszczot.

Polecane uzębienie brzeszczota

piły trakowe z uzębieniem wilczymZasadniczo piły dzielą się na ręczne i mechaniczne. Piły ręczne mogą być ramowe, jednouchwytowe i poprzeczne. Natomiast pilarki mechaniczne, to piły trakowe, pilarki tarczowe, taśmowe, łańcuchowe. Ponadto są jeszcze wyrzynarki i pilarka szablista. Wszystkie mają brzeszczot o zróżnicowanym uzębieniu. Najpopularniejsze do obróbki wstępnej są piły trakowe z uzębieniem wilczym. Piły trakowe służą do przecinania wzdłużnego bel drewna. Do tego celu  najlepiej służy brzeszczot z wilczymi zębami. Są te zęby stosowane również w pilarkach tarczowych. Tutaj z płaskiej taśmy wystają  trójkątne zęby – wilcze. Każda pilarka, w zależności od cięcia, do którego jest przeznaczona, jest tak nazywana. Może być taśmowa, ukośna lub wyrzynarka. W każdym przypadku zęby brzeszczota wykonane są ze stali szlachetnej, hartowanej o najwyższym stopniu odporności. Producenci pił udoskonalają materiał, z którego produkowane są brzeszczoty i zęby. Prowadzą badania materiałowe we własnym zakresie, aby efekt pracy ich piły był jak najlepszy, a trwałość i niezniszczalność, jak najdłuższa. Na rynku krajowym jest kilkanaście firm produkujących piły. Wszystkie oferują różne rodzaje pił zarówno w sprzedaży bezpośredniej, jak i za pośrednictwem stron i sklepów internetowych.

Typowymi odbiorcami tych narzędzi są tartaki i producenci mebli. Poza nimi, każdy warsztat czy zakład, który para się obróbką drewna musi posiadać piłę, pilarkę lub wyrzynarkę. Wyroby drewniane, ze względu na naturalność surowca, z którego są wykonywane, cieszą się niesłabnącym powodzeniem.