You are currently viewing Sposób na biznes w Niemczech

Sposób na biznes w Niemczech

Wiele osób zetknęło się z procesem zakładania działalności gospodarczej w Polsce. Jeżeli myślimy, że założenie własnej firmy w Niemczech jest przedsięwzięciem karkołomnym to nic bardziej mylnego. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, a w szczególności od chwili wejścia w życie przepisów o swobodnym przepływie osób i usług nasi obywatele mogą korzystać ze specjalnych ułatwień w zakresie zatrudnienia i zakładania firm.

Najważniejsze kroki do założenia firmy w Niemczech

jak otworzyć firmę w niemczechKażda firma musi mieć swoją siedzibę i jej zapewnienie jest podstawowym zadaniem każdego przyszłego przedsiębiorcy. Można to zrobić poprzez zakup lokalu, wynajęcie lub skorzystanie z usług firm zapewniających adres oraz przechowywanie dokumentów. Jeżeli załatwimy tą sprawę i mamy w ręku prawo do lokalu oraz dokument tożsamości możemy się udać do Gewerbeamt w celu dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Wizyta potrwa kilka minut i będzie nas kosztować 20 euro. Z Gewerbeamt wychodzimy już jako przedsiębiorcy ale proces rejestracji jeszcze się nie zakończył. Informacja o założeniu nowego podmiotu gospodarczego automatycznie wędruje do urzędu skarbowego, izby rzemieślniczej oraz do urzędu statystycznego. Najważniejsza sprawa to być w kontakcie z urzędem skarbowym i samodzielnie ustalić czy będziemy płatnikami podatku VAT. Bardzo ważną kwestią jest również ustalenie czy wykonywany w ramach firmy zawód nie narzuci na nas obowiązku płacenia składek. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości jak otworzyć firmę w Niemczech najlepiej skontaktować się z jednym z wielu polskojęzycznych biur doradczych na terenie Niemiec.

Końcową kwestią podczas procesu zakładania firmy jest wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym będziemy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Aby samodzielnie zdobyć wiedzę na temat zakładania i funkcjonowania firmy w Niemczech można skorzystać z bogactwa wiedzy na ten temat zawartej w internecie. Bardzo dobrym sposobem jest również wzięcie udziału w bezpłatnych szkoleniach i seminariach organizowanych przez niemieckie instytucje.