You are currently viewing Wentylacja powietrza wirnikiem osiowym

Wentylacja powietrza wirnikiem osiowym

Zanim nastały czasy wszechobecnej klimatyzacji i nowoczesnych technologii do wentylowania pomieszczeń, stosowano różnego rodzaju urządzenia wentylacyjne. Tak jak i o klimatyzację, tak o takie urządzenia należało poprawnie dbać, aby przez cały czas dobrze wentylowały one powietrze w wielu pomieszczeniach i halach.

Ważne zadanie wirnika osiowego w wentylacji

wirnik osiowyPodstawową częścią składową każdego urządzenia, które transportuje powietrze jest wirnik. Jest to klucz do efektywnego i niezawodnego działania każdego sprzętu wentylacyjnego, tak aby spełniał on wszystkie wymagania i założenia. Wirnik osiowy sprawia, że odbywa się przekazywanie energii, której celem jest pokonanie oporów przepływu powietrza. Dobrze zrobione wirniki są zaprojektowane tak, aby zapewniać jak najlepszą odporność, sprawność, a także sprawić, że poziom hałasu nie będzie wysoki. Wirniki posiadają solidną i lekką konstrukcję, dzięki której otrzymywane jest mniejsze naprężenie na elementach nośnych i optymalne zużycie silnika. Najlepszy producent wirników posiada certyfikaty potwierdzające jakość wykonywanych przez niego produktów, a także odpowiednie do każdego urządzenia wentylacyjnego elementy. Dostępne są wirniki typu H oraz Z, które różnią się ilością łopatek oraz średnicą wirnika. Wirniki do wentylatorów osiowych stosuje się głównie w wentylatorach, wymiennikach ciepła, dmuchawach, klimatyzatorach oraz wszędzie tam gdzie używa się wentylacji czy chłodzenia maszyn lub silników.

Zakup odpowiedniego wirnika do wykorzystywanego wentylatora to bardzo ważna sprawa. Tak samo jak dbanie o jego czystość oraz zabezpieczanie przed występowaniem awarii. Sprawny wirnik to dobrze działający wentylator, a dobrze działający wentylator zapewnia dobry przepływ powietrza w każdym pomieszczeniu i na każdej hali.