You are currently viewing Zawód dentysty oraz rodzaje specjalizacji

Zawód dentysty oraz rodzaje specjalizacji

 

Wiele osób uważa, że dentysta oraz stomatolog to jedna i ta sama osoba, ale to nie jest prawdą pomimo, że zarówno jeden jak i drugi bada stan zdrowia, leczą i rehabilitują chorych, rozpoznają choroby i im zapobiegają a także udzielają porad oraz wydają orzeczenia i opinie lekarskie na temat nie tylko zębów, ale i całej jamy ustnej.

Jak zostać dentystą i jakie są specjalizacje?

dentysta olsztynDroga do zostania dentystą nie jest łatwa, ale Ci którzy chcą wykonywać ciekawy zawód wymagający ciągłego rozwoju powinni się trochę pomęczyć. Niezależnie od tego na jaką uczelnię aplikujemy musimy przedstawić zdaną maturę na poziomie rozszerzonym z biologii oraz chemii. Warto wiedzieć, że aplikując na stomatologię będziemy musieli konkurować z dużą liczbą osób, ponieważ na tym kierunku na jedno miejsce przypada kilkudziesięciu chętnych. Kiedy uda nam się pokonać konkurencję podczas rekrutacji rozpoczyna się pięcioletnia nauka zawodu. W międzyczasie musimy wybrać jedną ze specjalizacji. Do wyboru mamy między innymi stomatologię zachowawczą endodoncje, pedodoncje, ortodoncje, chirurgie, chirurgie szczękowo-twarzową, protetykę stomatologiczną, periodontologię lub epidemiologię oraz zdrowie publiczne. Jak widać podział jest bardzo konkretny, ale granice pomiędzy poszczególnymi specjalizacjami mają części wspólne. Po studiach z pełnym prawem wykonywania zawodu lekarz dentysta Olsztyn może zacząć pracę w gabinecie, przyjmować pacjentów oraz praktykować.

Wielu lekarzy nie stać jednak na specjalizację, ponieważ jest ona bardzo droga a egzaminy końcowe bardzo trudne. Większość decyduje się na dodatkowe, płatne kursy, które najbardziej ich interesują bo dzięki nim pogłębiają swoją wiedzę i stają się „specami” w danej dziedzinie pomimo, że nie mają specjalności.